fbpx
Pintsel või rull

Pintsel või rull = stress laes? Oled alustamas ühe uue ja vägeva redisainimise projektiga. Projekti ettevalmistusest tead juba kõike, tooni valimise raske töö on selja taga ja nüüd on vaja hakata valima värvimise tööriista. Okou, tundub keeruline! Ja statistiliselt võttes vist ongi keeruline, sest värvitoonide sobitamise ja valimise kõrval, on kõige rohkem küsitud küsimus ka see: “Millega ma värvin? Rulli või pintsliga?” Minu vastus sellele on, et proovi mõlemaga, aga vali endale kvaliteetsed töövahendid. Ja praegusel hetkel, kui Varna pintslivalik on üsna pea maailma tippklassi ehk Staalmeester pintslite ja rullide võrra täiendust saamas, tundub hetk olema soodne, et sinuga natuke pintslijuttu ajada.

Ma olen tänaseks päevaks värvinud keskmiselt ühe projekti kuus ja nii 8 aastat jutti! Ja esimese poole nendest aastatest oli pintsel minu nr 1 valik. Nüüd juba kasutan ka rohkem rulle, sest Fusion mineraalvärvidele sobivad rullid on mõne aasta olnud Varna e-poe valikus ja ühe paremaks see valik läheb. Ma olen siin juba mitu korda maininud enda e-poe valikut, aga ei ütle kunagi ühelegi kliendile, kes töövahendite kohta nõu soovib küsida, et justnimelt ainult see valik on ainuõige. Absoluutselt mitte, praegu on juba ehituspoodide valik muutunud üha paremaks ja sul on võimalik osta väga hea pintsel või rullikomplekt ka sealt. Lihtsalt ehituspoe valikuga mõeldakse eelkõige kõige soodsama otsa valikut ning kuigi sealgi võib leida pärleid, ei kannata see soodne värk enamasti kriitikat. Õigemini sinu suure vaevaga, 80% eeltööd, 20% värvimist, meistritöö viimane ots võib ebaõnnestumisega lõppeda. Samamoodi nagu ei söö sa gurmeerestoranis pabernõudelt, ei tasu ka mineraalvärvidega värvides leppida soodsa karvu ja ebemeid puistava pintsli või rulliga. Ehk võid täitsa vabalt värvida oma kvaliteetse ehituspoe töövahendiga, aga ole nõudlik!

Milleks valida värvimiseks pintsel?

Pintsliga värvimisel on minu jaoks vist protsessi nautimisel kõige suurem efekt. Ma näen täpselt, kui palju värvi mul kulub ja õigete tehnikatega saavad värvitud kõik nurgad, praod ja pisidetailid. Pintsel aitab mul värvi peale saada, seda on lihtne peale värvimist puhastada ja oma eluea lõpus saab seda kasutada näiteks värvieemaldaja pealekandmiseks või šellaki baasil laki kasutamiseks. Ja see kestab ka pärast neid toiminguid, kui veidi vaeva viitsin näha ja selle korralikult puhtaks leotada. Harjutamine teeb meistriks käib vist iga värvimise kohta, minu esimesed värvitööd ei olnud kindlasti nii hästi värvitud kui praegused. Samas, esimeste töödega pahteldasin ja püüdsin teha vanast asjast võimalikult uue. Nüüd lepin pisivigadega, sest need ei häiri mind. Pintsliga saab teha ka erinevaid dekoratiivtehnikaid ning šabloonimisel, kui ei ole just tegemist suure pinna šabloonidega, saab samuti minu arust puhtama mustriserva.

Millise pintsli ma pean valima?

Mina eelistan tegelikult enamasti üsna lihtsaid lapikuid pintsleid, sest praegusel ajal värvin põhiliselt lihtsaid sirgeid pindu. Või teen mingisugust dekoratiivvärvimist või loon mustreid. Sellistel juhtudel on mul teinekord kasutusel korraga näiteks kuni 10 pintslit ja olgugi, et olen oma müüdava kauba suur fänn, ei raatsi ma kõige hinnalisemaid pintsleid selliste tööde tegemisel kümnekaupa lahti harutada ja mitmeid päevi vee sees leotada. Räägin siin lihtsalt natuke oma lemmikud lahti. Lähene minu pakutule avatud meelega, sest need on minu lemmik pintslid. Kui sulle värvimine meeldib, siis üsna pea tahad juba katsetada ja kindlasti tekivad sul oma eelistatud karvapead :)

Kõige lihtsamad lapikud pintslid Old Red Barn SP25 ja SP50 on mul kõige enam kasutusel.
Teatud asjade värvimisel ümara peaga pintslitel väga suur võlu, treitud jalgadega toolid, nikerdused, raskesti ligipääsetavad kohad. Minu lemmik on siin näiteks BrushKeeper EcoBrush pintsel 12, millel on pintsli puhtaks leotamiseks kohe kaasas väike veenõu. Enamasti on ümara peaga pintslitel pikem vars ja ümar või isegi teravatipuline pintsliots on väga abiks kitsasse kohta ligi pääsemisel.
Mida suurem pind, seda suuremat pintslit vajad. CLING ON! Lapik pintsel S50 on üsna mugav just suuremate pindade värvimisel, sest see võtab sisse üsna hea koguse värvi ja seetõttu ei pea sa pintslit nii tihti värvipotti kastma.
Praegu on jõudnud minu kätte katsetamiseks paar Staalmeester hittpintslit ja One by Staalmeester ülipehmete karvadega eksklusiivpintsel on IMELINE, ümara peaga Pro-Hybrid sarja pintsel ootab veel oma võimalust. Aga mul on hea meel teatada, et siinmail kaua oodatud STAALMEESTER kaubamärk on nüüd Varna e-poes k esindatud.

Cling On! B12 pintsel on kõige suurem pintsel
Cling On B12 pintsel on kõige suurem pintsel Varna e-poe valikus. Sellega on hea värvida seinu. See kõrge kvaliteediga pintsel on ideaalne loodusvärvidega värvimisel

Millistel juhul vajan ma rulli?

Rull on ideaalne suurte ja sirgete pindade värvimiseks. Aga siin on väga oluline rulli kvaliteet ja tegelikult Fusion mineraalvärvide puhul on eriti oluline see, et see rull oleks just selle värvi jaoks mõeldud. Miks see nii on, miks ei ole ehituspoe rulliga tulemus sama, mis näiteks Old Red Barn rulli või Staalmeesteri rulliga värvimisel? Fusion Mineral Paint kuivab kiiremini, ehituspoe värv enamasti mitte nii kiiresti ja ehituspoe rullid on mõeldud kasutamiseks eelkõige just nende mitte nii kiiresti kuivavate värvidega värvimiseks. Väga tihti kuulen poroloonrulli kasutamisest ja sellega ebaõnnestumistest. Poroloonrulliga saab ka värvida, aga selle jaoks on enamasti vaja natuke suuremat värvimise kogemust, muidu jääb su töö õhumullide tõttu üsna karvane. Üks asi on rulli valimisel veel oluline – suurus loeb! Kõige väiksem rull on kõige rohkem müüv rull ja alguses rulliga värvimisega tutvumisel on see mõnus ja pisike ja käepärane. Aga kuna see on väike ja värv kuivab kiiresti, siis on ebaühtlane ja üle töödeldud kare pind lihtne tekkima. Sest värvi on rullil liiga vähe ja kui juba kuivavat pinda jätkata, siis tekivad ebaühtlased kohad.

10 cm rull, näiteks Old Red Barn PR100 või STAALMEESTER mikrofiiber värvirull 10, sobib väiksemate kapiuste, sahtlipaneelide ja pisikeste pindade värvimiseks. Kõige suurem mööblitükk nii väikese rulliga värvimiseks võiks olla pisem öökapp, tool, väiksem pink või diivanilaud.

12 cm rull, näiteks Old Red Barn PR120 või STAALMEESTER mikrofiiber värvirull 12 cm – sellise rulliga värvin pindu, mis jäävad ca 1 m2 lähedusse. Sellised on enamik keskmise suurusega mööbel, köögimööbel, väiksemad ja keskmise suurusega lauad. See on minu jaoks universaalsema suurusega rull, sest sellega saab ühe rullitõmbega rohkem värvida ja nii ei jää pind ebaühtlane. Värvi saab pinnale rohkem ning see saab rahulikult tasanduda.

18 cm rull, näiteks Old Red Barn PR180. Kõige kardetum rull, sest sellega värvides kulub värvi kõige rohkem. Tihti arvatakse, et sellega saab ainult seinu värvida, aga tegelikult see nii ei ole. Suur rull on maailma mõnusam näiteks suuremate kappide ja köögimööbli pikemate ning suuremate detailide värvimiseks. Ma olen tihti veel nii laisk, et kui mul on suured ja horisontaalsed pinnad, siis valan veidike värvi pinnale ja lihtsalt rullin selle pinnale laiali. Kui sul pikka kogemust ei ole, siis ära nii tee. Kui sul on julgust mitme hundi jagu, lase käia. Värvimine ei ole midagi sellist, mida peab kramplikult tegema – protsessi tuleb nautida.

Staalmeester rullid
Staalmeester rullid on saadaval suurte komplektidena, mis teevad suurele värvijale selle ülikvaliteetse rulli hinna mõistlikuks.

Kuidas oma pintsleid ja rulle puhastada?

Kõige olulisem on vast märgata seda, et värv su pintslisse ära ei kuivaks. Kui see juhtub, siis ei ole muidugi kõik veel kadunud. Mitte väga kaua kuivanud värviga pintsli saab pintsliseebi ja tilga veega õhukindlalt kilesse mässituna lahti leotada. Kui see ei aita, võib proovida ka lahjendatud värvieemaldajaga. Viimane võib siiski pintsli karvu kahjustada ja seetõttu tuleks seda protsessi väga tähelepanelikult jälgida või üldse mitte teha.
Kui pintslipea metallvõru on roostevabast materjalist, siis võid julgelt seda kauem vees leotada. Mõni pintslitootja lausa soovitab seda – nii tuleb värv vähese vaevaga ise pintslikarvade küljest lahti. Boonuseks on keskkonnahoid, sest enamik värve ei ole eriti head kanalisatsiooni saatmiseks, sest sisaldavad keskkonnale kahjulikke aineid või mikroplasti.
Kui pintsel peale leotamist ja loputamist on endiselt väga tugevalt värvine, võid appi võtta pintsli seebi. Või pesta tavalise majapidamisseebiga. Spetsiaalne seep sobib ka muud tüüpi pintslite pesemiseks, näiteks tahke seebiga pesen mina oma meigipintsleid :)
Pintsleid peaks kuivatama neid riputades. Minul selleks kohta ei ole. Patsutan oma pintslid riidetükiga nii kuivaks kui saan ja panen need vartpidi mõne toeta potsiku sisse kuivama.
Tihti küsitaks minult ka rullide pesemise kohta. On värvijaid, kes peavad rulli pesemist mõttetuks, on neid, kes pesevad nii kaua, kuniks rull on karvutu. Mina vaatan rullile enne otsa. Kui olen sellega värvinud hästi vähe, siis pesen. Kui värvimisprotsess on olnud pikk ja rull räsitud, siis ei hakka ma vaeva nägema.

Loodan, et see artikkel on olnud sulle natuke abiks. Kui tunned, et sul on täpsustusi või küsimusi. Siis jäta need kommentaaridesse. Või kirjuta mulle otse mõnele Varna sotsiaalmeediakontole. Mõnusaid värvimisi!

Vanad ja palju kasutatud pintslid klientidelt
Siin on ühed lihtsad pintslid, millega on väga palju värvitud. Klient tuli kohale nende nunnude nässudega ja soovis asemele täpselt samasuguseid ja naabrinaisele ka lisaks komplekti. Nad olid selle paariga kahepeale suured projektid valmis värvinud.

Lisa kommentaar

Ostukorv

Back to Top