fbpx
PR valamine 01 scaled

Veebruari lõpuga saab paar kuud Varna füüsilise poe sulgemisest. Mis vahepeal toimunud on? Minu kodu on lisaks olmesegadusele nüüd pooleldi ladu, kus laiutab poe 100m2-lt tulnud kaup ja inventar, kõik see on pressitud igasse vabasse nurka, kuhu vähegi on võimalik midagi pressida. Liigume siin nagu labürindis. Tööalaselt olen vastu võtnud uue väljakutse ning asunud kooli praktikat tegema, mis tähendab kontoriinimese kellast kellani tööd praeguste prognooside järgi maikuu lõpuni. Mis sealt edasi, küll elu näitab. Seda enam naudin vahepalana loomingulist protsessi. Nagu viimase aja vaibunud sotsiaalmeedia postitustest näha on, siis väga maitsva vahepalana.

Fusioni kõige uuemad toonid Peony, Pressed Fern ja French Eggshell lasevad ennast veel oodata, samamoodi on Euroopa vahelao poole teel läikiv Tough Coat. Siiski sain rõõmustada jõulude eel, kui justkui kingituseks saabusid uutest toodetest kauaoodatud Extender ehk värvipikendaja ning väga populaarse värvivalamise tehnika abivahendid: ühekomponentne Pouring Resin ja silikoonõlist Cell Enchancer. Oh, kuidas ma ootasin, et see kolimismöll ja uus päevarutiin laseks ometi neid tooteid katsetada. Selline võimalus saabus möödunud nädalavahetusel.

Värvivalamiskunst on imelihtne, aga selleks tööks ettevalmistus ja järelkoristus on veidi tüütud. Minu jaoks oli veidi keeruline eksprompt olukorras kuivamisaluste leidimine, sest töö kuivamiseks on vaja aluseid, millele värvisegu saab voolata/tilkuda (hiljem osutus see pingutus üleliigseks). Samuti tuleb hoolikalt katta suure maalritöö jaoks pind, millel see ette võetakse. Üleliigse värvi jaoks oleks hea lauale sättida ka kauss, millesse lasta värvijääkidel üle lõuendi serva voolata. Et ettevalmistus sujuvamalt läheks, lisan siia nimekirja, mis minu arvates võiks vajalik olla töö alustamiseks:

 • ehituspaber või paksem vana voodilina tööpaiga kaitsemiseks
 • kummikindad
 • põll või vanad riided selga – sellised, millest kahju ei ole, kui värvipritsmed peale lähevad
 • prügikott, millesse mahub alus, kuhu tilgub üleliigne värvisegu
 • kauss, suurem pott vms.
 • vanad ajalehed kuivamisalusele
 • ühekordsed topsid – nii värviseguks kui kuivamisaluseks.
 • beebisalvrätid või majapidamispaber puhastamiseks – käed ja ümbrus saavad värviseks :)
 • segamispulgad – mina kasutasin puidust spaatleid, mida saab käsitööpoest
 • happevaba akrüülvärviga krunditud lõuend
 • Fusion Mineral Paint värve
 • Fusion Mineral Paint Pouring Resin valamisvaiku
 • Fusion Mineral Paint Cell Enhancer

PR ettevalmistus 01 PR ettevalmistus 02

Kui kõik vajalik käepärast ja lähedal, võib alustada ilu loomisega. Selleks võta Pouring Resin ja vala see topsidesse välja. Vala pigem rohkem, sest muidu võib juhtuda minu keiss – värviste kätega uut segu segada ei ole väga mõnus. Nüüd lisa värv – seda pigem vähem, sest segu peab voolama. Värv läheb ainult tooni andmiseks ning seda ei tohiks valatavas segus olla rohkem kui 10%. Sega värvisegu pigem rahulikult, et tekiks võimalikult vähe õhumulle (neid on keeruline pärast välja saada) ning lase saadud segul veidi enne valamist seista. Kui soovid rohkem värvi eraldumist, siis lisa segule Cell Enhancerit – see loob veidi ootamatust eriliste mustritena.

PR ettevalmistus 03

Nüüd võid hakata valama. Mina valasin keskelt alustades ringjalt ning lasin seejärel lõuendit kallutades värvil voolata. Lisasin pärast esimest voolamist mõned triibud kontrastsemat värvi juurde ja kallutasin seda veidi veel laiali. Hästi mõnusa efekti andis metalliktoon Pale Gold. Üleüldse on see tehnika äge just siis, kui sul on alles mingid purgipõhjad värvi ja ära neid visata ei raatsi. Seda enam, kui koju on nende toonidega juba enne midagi värvitud – nii sobivad kunstiteosed kokku ka olemasolevates toonides mööbliga. Värvivalamine on igal juhul väga mõnus tegevus.

PR valamine 01

Saadud kunstiteos voolab ja tilgub veel. Kuna mul oli natuke liiga vähe värvisegusid segatud ja lõuend üsna kõrge, siis servade ühtlaseks saamiseks mäkerdasin neid veidi näpu abil värviga üle. Kui Pouring Resini segudega mitte nii kooner olla, nagu mina olin, voolab see heldelt ja kaetud saavad kõik küljed. Kuivamiseks kasutasin, nii igaks juhuks, kõrgema servaga nõusid, mille põhja panin ajalehe. Takka targemana jätaksin suured maalritööd kuivama samale tööpinnale, mis eelenvalt linaga kaetud sai. Paneksin heldelt vanu ajalehti alla, joogitopsid või puuklotsid kõrgendusteks lõuendi raami nurkadesse ning sellest täiesti piisab. Aga parem karta kui kahetseda – olles varem toimetanud kahekomponentsete epoksiidvaigust toodetega, siis ootasin suurt ja väga vedelat voolamist. Fusioni Pouring Resin on paksem ja rohkem kontrollitav.

PR valamine 02

Mulle nii meeldis see mäkerdamine. Kui loomus vajab välja laskmist, siis selle tehnikaga on igaüks kunstnik – vaja on kübeke julgust ja veidike värvitunnetust. Ühe 500 ml pudeli Pouring Resiniga saab valada neljale 25 x 25 cm lõuendile.

PR valmis 01

 

 

Lisa kommentaar

Ostukorv

Back to Top