fbpx
Valmis1 scaled

Paljud siinsed lehekülastajad ja Varna sõbrad teavad juba minu värviajalugu ja see on eraldiseisvat postitust väärt. Püüan selle lühidalt eellooks kokku võtta. Minu huvi vana ja säästlikke nippide vastu on pideva rahanappuse juures olnud emapiimaga kaasa saadud. Teadlikum huvi ja tegemisrõõm tekkis siis, kui kolisime siiasamma Vääna-Jõesuusse. Oleme viimased paar nädalat abikaasaga sõbralikult vaielnud, kas see toimus 10 või 11 aastat tagasi… Kes seda enam mäletab ja arhiivis kaevata viitsib. Ühe oma esimestest, tavalise ehituspoe Vivacoloriga värvitud vitriinkapi, jagasin sõbralikult ära käesoleval nädalal. Neid tavavärvi katsetusi on olnud omajagu ja sellel värvil poleks nagu midagi häda, aga… Minu tundlik nina ei suuda selle mööblijupiga pikalt samas toas elada, see mõnede arvates pea lõhnatu asi haiseb paar nädalakest kindlasti. Ehk täpselt niikaua, kuni tavaliselt veepõhised värvid lõplikult kuivavad. Vaja oli katsetada mõne DIY värviga ja nii minu testimiste ring algas, et lõppeda samas kohas, kus see peale ehituspoe värve alguse sai – Miss Mustard Seed’s Milk Paint piimavärvi juures.

Allolev tekt ilmus moodnekodu.ee lehel artiklina. Ja kuna piimavärvi poole vaatan nüüd hoopis teistsuguse pilguga kui siis ammu-ammu, mõtlesin, et miks mitte jagada neid kirjutatud artikleid ka siin. Hüva lugemist!

Peeglike, peeglike… Vanade peeglite suhtes valitseb põhjendamatu ebausk ja leidub inimesi, kes mitte kunagi vana peegli poole ei vaata. Minul on vana klaasi suhtes väike kiiks, nii tundub üsna loogiline asjade kulg ,et ühes Vana- Euroopa teise ringi poes ringi kolades, selline peegel kohe kindlasti minuga kaasa tuleb. Veidike kulunud, tuhm ning träpsuline peegliklaas võib olla väga võluv sisutuselement. Kui sellele lisada šiki mustaga sügavust, saab sellest tõeline pilgupüüdja. Miss Mustard Seed’s piimavärvi tooted tunduvad selle peegli jaoks justkui loodud. Põll ette, käised üle ja hakkame peale!

Peegel enne 1
Piimavärv ja uued võimalused 9

Kuna on tegemist vana esemega, siis väike pesu ei tee sellele halba. Siin tuleb appi ülimalt lihtsalt kasutav puhastusvahend – Fusion Mineral Paint TSP Alternative. Tegemist on ülimalt tõhusa puhastusainega, mis on loodud vana mustuse eemaldamiseks. Korgitäis vahendit 500 ml vee kohta tekitab keskmise mustuse eemaldamiseks piisava pesusegu – sellist pesulahust ei pea maha loputama. Kui mustust on rohkem, siis võib teha kangema pesulahuse või läheneda puhta vahendiga, viimatimainitu kasutamisel soovitan pinna korra puhta veega üle käia. Pesupinna kiiremaks kuivamiseks, võib pinna puhta lapiga ära kuivatada.

Protsess1 1
Piimavärv ja uued võimalused 10

Nüüd on aeg valmistada ette värv. Miss Mustard Seed’s piimavärv on pakendis pulbri kujul. Selleks, et sellega värvida, tuleb veidi vaeva näha. Värv segatakse veega 1:1, vajadusel lisatakse juurde vett või värvi. Pakis olev pulber võib valmissegatud toonist erineda kardinaalselt, sest mõned pigmendid vajavad veidi aega, et vees lahustuda. Seetõttu ongi hea segada värv valmis aegsasti. Segamiseks võib kasutada visplit, vana blenderit, saumikserit või pisikest piimavahustajat. Oluline on teada, et segamiseks kasutavat töövahendit, ei ole tungivalt soovitatav kasutada hiljem söögitegemiseks. Valmis segu on üsna vedel ja selline see olema peabki. Vedela värvi pluss on 0 pintslijälge.

Töövahendid 1
Piimavärv ja uued võimalused 11

Poorse pinna, nagu viimistluseta puit, kivi jms., värvimiseks ei ole oluline väga suur ettevalmistus, värv läheb ilusti pinna sisse. Siinse toorikuks oleva peegliraami viimistlus ei ole poorne, aga kuna lõpptulemus ei pea olema täiesti veatu, käin sellest liivapaberiga kergelt üle. Ei mingit hullu nühkimist, lihtsalt kerge lihv. Paremaks kinnitumiseks segatakse veega valmis tehtud värvisegu sisse Ultra Grip – Bonding Agenti. See toode on seesama, mis Fusion mineraalvärvi kasutamisel rasketele pindadele parema nakkuvuse tekitab, kui mineraalvärvi puhul pannakse seda värvi alla eraldi tootena, siis piimavärvi puhul segatakse see värvi sisse.

Protesess2 2
Piimavärv ja uued võimalused 12

Enne igat pintslitõmmet eelistan värvi veidi segada, et raskemad, värvinõu põhja vajuvad osakesed värvistöös kaasa lööks. Värv kuivab üsna kiiresti, mistõttu ei ole mõtet veel niiskele värvile minna värviparandusi tegema. Kui värvisegusse jääb lahustumata tükikesi, siis võib pinnale teha peenikese liivapaberiga vahelihve. Kui tükikesed ei häiri, siis need kuivavad päris tugevaks.

Protsess3
Piimavärv ja uued võimalused 13

Piimavärv on poorne värv, mistõttu vajab see paremaks püsimiseks kinnitamiseks lakki, õli või vaha. Siis töös kasutan Miss Mustard Seed’s imelist mesilasvaha. See mõnusalt kärjevaha järgi lõhnav toode on sobilik ka puidust toidunõude värskendamiseks. Piimavärv toidunõudele ei sobi, seda tuleb eraldi rõhutada. Vaha tuleb võimalikult õhukese kihina pinnale kanda, lasta sellel veidi tahkuda ning seejärel kiuvaba lapiga särama poleerida. Vajadusel võib lisada ka teise vahakihi.

Protsess5
Piimavärv ja uued võimalused 14

Kui oleks rohkem jõudu ja jaksu katsetada, siis toimetaks piimavärviga veel. Sellel värvil on nii mõnigi põnev värvimistehnika, mida võiks ette näidata. Varna piimavärvi valik saab peagi lisa ja see on selle sügistalve kõige ägedam uudis. Fusion laseb välja oma piimavärvi valiku. Olen toonidega juba tutvunud ja see valik on väga maitsekas, äge ja trendikas. Nüüd jääb üle ainult oodata, millal need Euroopasse jõuavad.

Valmis2
Peegel on värvitud tooniga Typewriter

Lisa kommentaar

Ostukorv

Back to Top