2 aastat on läinud lennates ja pea 2 aastat on väike retrosuvila meie hoovi peal nukrutsenud. Aastake tagasi lendasime entusiasmiga peale, aga jaks sai otsa ning otsustasin lasta veidi asjal settida. Nüüdseks on tegutsemine viinud sinnamaale, et üks nurgake on valmis ning proovisõitki on tehtud. On otsustatud ka tõsiasi, et väike maja jääb siiski meile.
Koroonaaeg andis meie perele suurepärase võimaluse koos olla ning kui suvi algas, otsustasime jääda oma liikumistes tagasihoidlikuks ja mitte suurelt seltskondlikult teistega lävida. Lapsedki mängisid mõne sõbra-sõbrannaga ning enamiku ajast olime omadega. Elu nagu unelm. Poe sulgedes just selle järgi ma igatsesin ning minu pere on endiselt parim seltskond, kellega koos päevi õhtusse veeretada, aga mõnikord tahaks üksi olla… Julgesin selle mõtte abikaasale välja käia, et ma nendest veidi puhkust vajan ja oma Pärnut igatsen ning inspiratsioon ja tööind leidsid mu kohe üles. Minu enda pisike pelgupaik ja kodu ning vajadusel mobiilne kontor ning kuna majake saab uue sisu Varna poe valikutest, siis suurepärane näidisruum klientidele. Boonus boonuses ja hea võimalus värvide proovilepanekuks veidi ektreemsemates tingimustes.
Nagu ikka tuleb mõte paugust ja üks hilisõhtu keerasin end voodis küljelt-küljele ning uni oli mustmiljoni erisuunalise mõttega raske tulema. Äkki sähvatas väike haagissuvila nende mõtete hulgas eriti eredalt ning teadsin, et seda ei tohi tähelepanuta jätta. Pea 4 kuud olen end motivatsioonipuuduses toast tuppa sahistanud, riiuleid ja kappe ümber tõstnud ning Varna mõtteid veeretanud. Haarasin mõttel sabast ning järgmisel päeval võtsin käevangu ämbri vett, Fusion TSP puhastusvahendi ja liivapaberi ning suundusin objektile. Vaja oli tekitada esialgne voodikoht ühele ning selleks oli üks ja ainus võimalus – majakesse jäänud lauanurk. Miks selline valik? See on ainuke koht seal, kuhu on võimalik kiiresti tekitada maast kõrgem magamisase ja kuna olin projektiga alustades esimese ajana kohe polstritööd ära tellinud. Olen igavesti uhke ja õnnelik, sest poltritöödel abiks olnud Home Sweet Home meister on olnud tasemel ning minu nõudlik meel on ülirahul.
Lauaplaat on tegelikult päris kõvasti kannatada saanud. Haagissuvila sisustus püütakse teha võimalikult kergeks, seetõttu on kõik veidi õrnem, kui tavalises majapidamises leiduv. Eriti kõva vatti saavad just lauaplaadid ning täkked ja augud on vanematel suvilatel üsna tavalised. Mul olid esialgu märksa kapitaalsemad ideed selle laua jaoks, aga kuna nüüd kiiresti midagi vaja, siis sai vanale lauale lihtsalt uus värv peale pandud. Haagissuvila värvimist saab võrrelda köögi värvimisega – kappidel on palju kunstmaterjali, söögilaud on plastikkattega. Hiljem valmisolekus ei saa see võibolla nii tihedat kasutamist kui päris koduköök, aga tingimused on ekstreemsed. Enamik ajast on ruum kütteta, enamiku aastast on ruum niiske. Augustiööd on juba jahedamad ja märjad, mis seab värvile teise väljakutse – värv kuivab kauem, kui 21 päeva. Fusioniga toas tööd tehes on värvil minimaalne lõhn, tunnikese möödudes on lõhn läinud. Väikeses niiskes ruumis on värvi lõhna tunda veel kolm päeva peale värvimist, mis ennustab seda, et värv kuivab praegusel aastaajal värvides lõplikult 2-3 korda kauem, mistõttu tuleb värvitud pinnaga sügisperioodil matkamas käies olla ekstra ettevaatlik. Ma vist aitan veidi ja panen elektriradika ööseks suvilasse tiksuma.
Töövahendid ja vahendite kogus, mis kulus esimese etapi valmimiseks:
Fusion TSP + soe vesi – pesuks. Pesuvahendi kulu ca 20 ml.
Liivapaber karedusega 150 – veidike liiga kare minu maitse järgi, aga kuna oli olemas kohe, siis läks loosi.
Tesa kollane teip – see kollasem variant – minu täielik lemmik
Miss Mustard Seed’s Ultra Grip – Bonding Agent – enamik pindu on kunstmaterjalist, väike abi värvi kinnitumiseks ei tee paha. Kulu – 1/3 250 ml pudelist.
Pintslid – Old Red Barn SH50, SP25, SP50
Fusion Tough Coat – tugeva kasutusega kohtadesse. Kulu 100 ml
Mikrofiiberkäsn, puuvillakäsn – Tough Coat laki pealekandmiseks. Kasutasin mõlemat, et võrrelda. Mikrofiiber on pehmema käsnaga.
Ettevalmistus on järgmine. Enne pesu, siis lihv, et mustust lihvimisel tekkiva soojusega sisse ei nühiks. Pärast lihvimistolm niiske lapiga maha. Pese pind korralikult, lihvi kuiva pinda. Kiiremaks kuivatamiseks võid pinna peale pesu lapiga üle tõmmata. Pinda on vaja karestada, vana viimistlust maha lihvima ei pea. Kui lihvimisel tolmu ei teki ja peale lihvimist on pind siledam kui enne, siis on vaja veidi karedamat liivapaberit. Lihvimistolm värvitaval pinnal võib tekitada samuti värvi kinnitumisprobleeme, mistõttu soovitan soojalt enne värvimist ettevalmistusega tiba vaeva näha. Tõmba pind 1-2 korda niiske lapiga üle, kui pinnad on suured, siis tuleb lapp vahepeal tolmust puhtaks pesta. Teip tuleb samuti kleepida puhtale ja kuivale pinnale. Kunstmaterjalist pindadele kanna Ultra Gripi. Kui sa ei ole kindel pinna materjalis ja värvi püsivuses sellel, siis tee nö proovilapp, millel pesed, karestad ja eemaldad tolmu. Värvid sellel väikesel alal pinna ära ja järgmine päev proovid, kas värv tuleb lihtsalt maha. Kõige hirmsam lõpptulemus on see, kui teed terve nädalavahetuse tööd, ei ole ettevalmistustes piisavalt põhjalik ja siis on suur kehvasti kinnitunud värviga pind ning tuju kehv. Ultra Gripi kulub ainult 1 kiht ning seda võib pinnale kanda, rulli, pintsli või mikrofiiberkäsna abil.
Valisin toonideks Goddess Ashwagandha ja Pressed Ferni. Aktsenti annab kapinuppudel metalliktoon Bronze. Mina eelistan värvida üldjuhul pintsliga, aga paar raskemini värvitavat kohta kappide vahel said rulli tunda. Võtsin igaks juhuks Extenderi ligi, sest Goddess Ashwagandha esialgne purk oli mul päraga seisnud üle poole aasta, aga seda ei olnudki vaja, värv oli piisavalt vedel. Ahh, milline nauding see värvimine on… Goddess Ashwagandha on selline toon, mis katab 2,25 kihiga (mõnes kohas on vaja tsipake juurde panna), Pressed Fern katab tumedal pinnal 2 kihiga, heledal 3 kihiga. Viimase kihi kuivamisel ootasin 12 h, enne kui Tough Coatiga rohkem kulumist saavad kohad üle lakkisin. Tough Coat lakk kuivab hästi kiiresti, mistõttu on see veidi tülikas toode kasutada. Kannan seda peale niiske mikrofiiber- või puuvillakäsna abil. Nii saan hästi õhukesed ja ühtlased kihid kõikidele toonidele. Lakki soovitan panna kolm kihti.
Lasin kõigel paar ööpäeva kuivada ja siis pakkisin asjad ning elus esimest korda haakisin haagise päris ise auto taha, kerisin autopeeglitele külge lisapeeglid ning asusin teele. Pärnusse jõudes selgus tõsiasi, et tualetivõimalus on põõsa all… Mulle ikka meeldib oma ruumike sedalaadi mediteerimiseks ning olin tualeti puudumist ka haagises siiani pigem pisiasjaks pidanud. Nüüd tuli kiiresti plaanid ümber teha ning selle jaoks valmib varsti järgmine postitus. Seniks aga pakun hubaseid hetki minu pisikese maja söögilaua nurgakesest.