Külmkapi värvimine. Roosa külmkapp.

Kui sul juhtub olema üks täiesti töökorras külmik, mis välimuselt veidi igav ja üleüldse valet värvi kipub olema, siis miks mitte see üle värvida. Värvivalik on lai ja kes ütles, et see muidu tagasihoidlik köögimasin ei võiks olla hoopis söögivalmistamise ruumi efektelement. Tahan, värvin külmiku kollaseks, tahan, maalin selle asuursiniseks või miks mitte ei võiks see muidu näotu masin olla hoopis roosa. Külmkapi värvimine pole tegelikult nii keeruline kui esialgu kõlab.

Selles projektis kasutatud töövahendite nimekiri on järgmine:

Otsast alustades on iga värvimise alus on puhas tööpind. Sellel külmikul oli peal üsna pudisev, aga korraliku liimiga kleebis. Seda üle värvida oleks olnud üsna näotu, seega tuli see kleepuv puru kapilt kuidagi kätte saada. Seekord sai see tehtud vannitoa värskendusest üle jäänud atsetooniga, sest õiget vahendit ei olnud taibanud ma kaasa võtta. Mis sa selle udupeaga ikka teed… Nimekirjas esikohal oleva VARNISH & PAINT REMOVER laki- ja värvieemaldajaga eemaldad kõik liimijäljed kiiresti ja vaevata.

Enne 1
Külmkapp enne värvimist. Pardon siili eest udus :)

 

Värvimise ettevalmistuse järgmine samm on korralik rasva ärastava vahendiga pesu. Eriti hoolikas tuleks olla sellistes kohtades, kus külmkappi kõige rohkem katsutakse. Pööra tähelepanu käepidemete ning neid ümbritsevatele pindade pesemisele. Sõltuvalt köögist ja selle söögitegemise jääkproduktide äratõmmatavuse efektiivsusele, soovitan tähelepanu pöörata veel külmkapi pealse hoolikale küürimisele. Pesuvahendiks sobib ideaalselt Fusion Mineral Paint TSP Alternative, selle puudumisel mõni tugevam värvimise ettevalmistuseks sobiv õlivaba puhastusvahend ehituspoest. Kui soovid kodusemat vahendit kasutada, siis on oluline tähelepanu pöörata, et see ei sisaldaks õlisid (apelsiniõli näiteks) ja et sellel ei oleks mustust hülgavat järeltoimet. Need kaks on värvi vaenlased ja võivad eos su värvitöö kihva keerata.

Karestamine. See samm on selline, mida enamik koduvärvijaid vahele tahavad jätta, aga kestva tulemuse jaoks võiks selle ikkagi ette võtta. Liivapaberi karedus võiks olla, sõltuvalt paberist, 150-240. Karestamine tähendab pinna kergelt karedamaks muutmist, et värv ja sellele eelnev pinnale kenasti nakkuks ning seal ka edaspidi püsiks. Varna e-poe valikus olev 120 karedusega lihvimispadi läheb justkui vastu sellele 150 alates soovitusele, aga tegelikult on see ideaalne töövahend selleks tööks. Kui liivapaberi tööd tehtud, siis ära unusta tolmu maha pesta!

Enamasti on külmikud valmistatud plastist ja/või metallist väliskattega – selline pind vajab värvi alla kindlasti värvi nakkuvust parandavat krunti. Selle roosa külmkapi projektis kasutasin Fusion Mineral Paint Ultra Gripi. Asja ajab ära ka mõni muu kaubanduses saadaolev eelpool mainitud aluspinnaga sobiv nakkekrunt. Ühest kihist piisab. Jälgi kindlasti ka kasutatud toote kuivamisaega. Liiga kiiresti värvima hakates, ei pruugi krunt veel pinnal piisavalt kõvasti kinni olla ja töö läheb nässu. Kui kasutad maalriteipi, siis teibi kindlasti enne kruntimist.

Toos
120 mm rull on ideaalne külmiku värvimiseks

Siledaid pindu on kõige mugavam värvida madalakarvalise rulliga. Käepidemeid, kui need on erilisema kujuga ja kui need üleüldse vajavad värvimist, võid värvida pintsliga. Rulliga värvimisel on oluline, et rullil oleks piisavalt värvi ja et rull oleks õige suurusega – palun ära võta sahtlipaneeli värvimiseks sobivat 10 cm laia rulli! Väikese rulliga tundub küll turvaline värvida, aga kiiremini kuivavate värvidega jääb liiga väikese rulliga pind üsna ebaühtlane. Pikemalt töötlemiskindlate värvidega on see samm lihtsam, aga tihti vajavad seda tüüpi värvid ka korralikku õhutust ja hiljem ruumi tuulutamist. Fusion Mineral Paint sobib ideaalselt tubastes tingimustes värvimiseks, aga sellega värvimisel tuleb olla nobe ja keskpäevases suvepäikeses ning tuuletõmbuses on sellega keerulisem hakkama saada. Fusion Mineral Paint toodete valikus on värvi tööaja pikendaja ka – veerand pudelit Extenderit 500 ml värvi kohta ja saad seda pikemalt rullida. Veepõhiste värvidega värvimisel jälgi ka lõplikku kuivamisaega, selle aja jooksul on värv selles sisalduva vee tõttu õrnem ning igasugused vigastused kipuvad värvipinnale kergemini tekkima. Ahjaa, mis tooni see külmik on? Rose Water, mu sõbrake :)

20240317 130622
Rose Water, mu arm!

Lisakaitse. See on teema, kui sul on lemmikloomad või lapsed või  oled sa ise pigem selline kiire küüntega külmikuukse krabaja. Minu külmik sai peale värvimist päikselises ja keskküttega korteris rahulikult kuivada ja ma ei näinud vajadust seda lakkida. Kui soovid tugevamat lõpptulemust, võid pinna ka värvile sobiva lakiga üle lakkida. Minu praeguse aja lemmik on Polyvine lakid. Neid on kordades lihtsam pinnale kanda ja need kuivavad piisava tööajaga. Viimasel ajal olen vastupidavuse mõttes kasutanud kerge läikega lakki – leiad selle SIIT.

Roosa külmiku köök Pärnu pisikorteris ootab suuremaid renoveerimistöid, aga see projektike tegi ukse lahti kergeks värskenduseks. Kui juba kena külmkapp oli paika sätitud, siis seinad ja lagi soovisid samuti värvi värskendamist. Väike värvitöö andis sellele köögile rõõmsama väljanägemise ning üle 10-aasta vana, aga tublisti töötav külmik teenib oma uues kuues korteri elanikke veel mõned aastad.

20240414 165258
Valmis!

Lisa kommentaar

Cart

Back to Top