fbpx
Kadri kapp 07 scaled

Nagu dekupaažiga tuleb paljudel kohe silme ette krakleelakiga töödeldud salvrätiroosid üliromantilistel shabby chic mööblitükkidel, siis šabloonimisest mõeldes võivad mõned mõelda kohe nunnudest liblikatest, magusatest prantsusekeelsetest seebipoesiltidest või lillemustritest. Šabloone on olemas igale maitsele ja šabloonimine on tegelikult hea meetod mööbli omanäoliseks muutmisel. Olgu siis sisustuslemmikuteks idamaised plaadimustrid, hiigelmandalad, laenud loodusest või lihtsalt minimalistlikud triibud. Viimased on minu isiklikud lemmikud, sest mulle tundub, et modernistliku nõukogudeaegse retromööbli redisainimiseks sobib sirgjooneline geomeetria suurepäraselt. Selle jaoks tuleb varuda hea kvaliteediga maalriteipi. Kelle jaoks teibitehnika ei ole just tema tassike, siis päris suur valik šabloone on saadaval ka Varna e-poes.

Šabloonimine on töö, mida paljud, kes on seda proovinud, enam mitte kunagi teha ei soovi. Miks? Sellega on võimalik väga lihtsalt ebaõnnestuda. Veidike liiga palju värvi ja šablooni eemaldamisel tuleb nutt kurku. Ma olen seal olnud ja tean, millest jutt käib. Püüdsin mõni aasta tagasi ühele tellimustööna korrastatud lastevoodile liblikaid peale teha – täielik mission impossible. Eriti närvi ajas see, et šabloon, mida kasutasin oli kleebitav ühekordne, mis peaks õnnestumise sinna 100% juurde viima, aga oh ei! Seda enam, et eelnevalt olin kuidagi pooljuhuslikult samu töövõtteid kasutades. Nii ma seda liblikat seal uuesti maha nühkisin ja uuesti peale proovisin panna. Katseid oli kuskil 4-6 vahel ja lõpuks loobusin. Lõin õhtul närvis peaga Youtube’i lahti ja peale studeerimist proovisin järgmine päev uuesti ning kõik õnnestus. Kõik mida vajad on jäik pintsel, hästi vähe värvi ja majapidamispaber, millele üleliigne värv tupsutada. Varu kõrvale ka beebisalvkasid, need niisked lapikesed sobivad suurepäraselt untsuläinud pildi eemaldamiseks. Ja nii lihne see ongi :) Kes tahab valvsa õpetajapilgu all õppida, siis hoia koolitustel silma peal, mõnel neist pööran erilist tähelepanu šabloonimisele. Seekord ma ninnunännut lastetuppa ei teinud, vaid kasutasin juba eelnevalt mainitud lemmiktehnikat. Jagan õpetussõnu ühe suurepärase kapi näitel. Olgu veel ette öeldud, et see kapp valmis eritellimustööna ja on juba oma uut kodu kaunistamas.

Kadri kapp
Kapp nägi enne välja selline. Kasutan võõrast ja pilti ning loodan, et ma selle eest põrgusse ei lähe…

 

Suureks maalritööks läheb vaja:

20190222 134953
Tesa teibid

Alustan otsast. Ettevalmistus on iga värvitöö õnnestumise pant! Kordan seda seni, kuni keegi selles enam ei kahtle, sest nii on! Näidiskapiga oli eelmine omanik teinud hooldustöid, mistõttu oli see korralikult sisse õlitatud. Õlitatud pinnal värv peal ei püsi, mistõttu tuli tervele kapile korralik värvieemaldus teha. Home Stripi vaha ja õli eemaldaja oli siin liiga lahja, mistõttu läksin peale kerget katsetust kohe kangema värvieemaldaja peale üle. See pikendas töö käiku päevakese võrra, aga kuna kapi jalgadele oli vaja nagunii vana viimistluse eemaldus teha, siis hoogtöö käigus võtsin kapi eri osad järjest ette. Peale pesu ja värvieemaldust sai kapp korraliku lihvi ning mõned täksud spoonis parandasin puidupahtliga. Kui uue välimuse saav kapp on lihtsalt vana laki all, ei pea värvieemaldajaga möllama, pesust ja kergest lihvist piisab.

Kadri kapp 04
Roosa teip läheb värvitud pinnale, kollane puhtale pinnale.

Enne värvima asumist eemalda lihvimistolm niiske lapiga. Mina kruvisin uksed eest, sest mulle tundub, et nii on lihtsam šabloonida. Käe soojaks saamiseks on hea alustada suurematest pindadest, töövahendiks on parim suur pintsel. Kui algmaterjal oleks veel suurem, siis vahetaksin F40 pintsli F50 pintsli vastu, aga sellele istus F40 väga hästi. Suur pintsel võtab endasse parasjagu värvi ja ühe värvivõtmisega saab rohkem värvida. Mitmekordseks kasutuseks mõeldud šablooniga töötamisel on kindel töövahend šabloonipintsel, teibitehnika puhul on teinekord tulemuseks suured värviga kaetud pinnad ja vähemalt selle kapi puhul tavapärased šabloonimisreeglid – hästi kuiv pintsel ja tupsutamine või ringjas pintseldamine, ei kehti. Küll aga tuleb siin appi Tough Coat läbipaistev lakk. Mina teipisin oma töö jupikaupa, sest soovisin, et kujundite vahel olevad jooned oleks peenemad, kui teip. Seetõttu oli siin töös oluline ka joolaua ja pliiatsi olemasolu. Aga kui teibilaius sobib, võib kogu tekkiva mustri kollase teibiga kohe paika kleepida. Käi teibiääred korralikult näpuga üle, et kõik oleks korralikult kleebitud. Tough Coat laki abil saab kasutada päris värvi veidi paksemalt, kui ülikuiva pintsli tehnikaga. Laki enne teibi piirjooned üle ja lase lakil kuivada. Nii garanteerid sirge joone teibi eemaldamisel. Värvi kanna teibiservale siiski ettevaatlikumalt, less is more – siin kehtib sama reegel,mis tavalisel värvimisel. Pigem 2-3 õhukest kihti värvi kui üks paks plörakas. Järgmine kiht pane kohe kui värv on pinnakuiv. Varna poes on nii kuiv õhk, et mina saan juba 10-15 minuti pärast järgmise õhukese kihi lisada. Suurema õhuniiskuse puhul kuivab värv aeglasemalt ja teise kihi saab lisada hiljem.

Kadri kapp 06 e1550841642184
Teibiservade lakkimine
Kadri kapp 05
Värvi peale kui lakk on katsudes kuiv ja mitu õhukest kihti

Kui oled teinud kõik õigesti, siis on teibi eemaldamine väga hea stressimaandaja, sest ilus ja puhas sirge joon on midagi äraütlematult kaunist. Mulle vähemalt, sirged jooned on parim! Ära teibi eemaldamisega järgmise päevani oota, tee seda siis kui pind on natuke kuivanud, 5 minutist piisab. Ära rebi hooga, vaid pigem anna aega ja naudi protsessi. Nii tegutsedesi ei rebene teip katki ja pisikesi värviseid teibitükke ei pea töö küljest pintsettidega nokkima.

Kadri kapp 02
Päriselt tulebki nii ilus
Kadri kapp 03
No vaadake kui äge <3

Sellele kapile läks viimistlusena peale veel 2 õhukest kihti Tough Coat kaitsvat lakki. Et kihid hästi õhukesed saaks, kandsin need peale niiske mikrofiiberkäsna abil. Nüüd kruvi uksed ette ja naudi oma uut vana kappi. Sa oled valmis teinud tõelise kunstiteose! Teist täpselt samasugust maailmas ei ole. Mina ise nautida ei saanud, aga seda suurem on rõõm õnnelikust vaimustunud kliendist.

Kadri kapp 07
Kapp valmiskujul. Ise ka imestan, et nii äge välja kukkus :)

Lisa kommentaar

Ostukorv

Back to Top